חובה להזין כתובת מייל
שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה
e ירוק - מטיילים עם קקל
התנתק
התחבר
0
טיול בפארק הולנד באילת
+ מידע חשוב על המסלול
שמור למועדפים
דרגו מסלול זה:
4
צפו בטיול באתר המותאם למובייל
אזור המסלול: דרום,
אילת
עונה מומלצת:
אביב, חורף, סתיו
אורך בקילומטרים:
2 ק"מ
משך המסלול:
2-1 שעות
מסלול מעגלי: כן
רמת קושי: קלה
מפת סימון שבילים 20 הרי אילת
סוג המסלול
נוף ותצפית
נוף ותצפית
למרות החום ומיעוט המשקעים, באילת יש שנטעה קק"ל. זהו פארק הולנד – פארק עצים מדברי שניטע בזכות תרומתם של ידידי קק"ל בהולנד. ביער פיתחה קק"ל שביל הליכת בריאות.

מבט מנקודת התצפית על פארק הולנד. צילום: יעקב שקולניק
+ הצג את כל המידע

איך מגיעים?

ממעגל התנועה בכניסה הצפונית לאילת נוסעים מערבה בשדרות ששת הימים. פונים ימינה ומגלים כניסה מוסדרת ומשולטת עם רחבות חניה.

הליכת בריאות

בשנים האחרונות הולכת ומתפתחת בארץ תרבות של הליכה למען שמירה על הכושר הגופני. קק"ל הכשירה ביערותיה מסלולי הליכה למען הבריאות והם מעניקים הזדמנות לקהילות הסמוכות לצעוד למען הבריאות ובה בשעה ליהנות מן הטבע. שביל כזה קיים גם באילת, בפארק הולנד. הפארק הוא יצירה של קק"ל ושביל ההליכה בו, שאורכו כ-2 ק"מ, נעשה בשיתוף עם עיריית אילת והחברה למתנ"סים. השטח באחריות עיריית אילת. 

פארק הולנד, אי ירוק

למרות קשיי האקלים, נטעה קק"ל באילת פארק מדברי קטן. שמו, "פארק הולנד", מעיד כי הוא נוצר בתרומתם של ידידי קק"ל בהולנד. האקלים קשה. על פי הנתונים הרשמיים, כמות המשקעים הממוצעת באילת עומדת על 30 מ"מ גשם בשנה בממוצע. נראה כי בשנים האחרונות יורדים עוד פחות גשמים, כך על פי המדידות והנתונים של יערן קק"ל אלברטו כנען. על רקע זה,  חשיבותו של פארק הולנד לצמחייה ולבעלי החיים הניזונים ממנה באזור אילת, לובשת משנה תוקף. בשנים האחרונות ניכרת הידלדלות מדאיגה באוכלוסיות הזוחלים באזור. מצב הזוחלים באזורים מדבריים משמש מדד למצבו הכולל של האזור.
אנשי קק"ל תכננו את הפארק כך שיכסה את כל הערוצים שבין קיבוץ אילות לאילת. מבצע השתילה של העיר החל בט"ו בשבט 1996. בתנאי האקלים הקשים של אילת יש צורך לסייע לעצים בהשקיה מלאכותית. אכן, העצים זוכים לתוספת מים מליחים כדי לאפשר את הכתם הירוק באדמת המדבר. כך, למרות כל הקשיים, צומח באילת פארק לתפארת, המשתרע על כ-350 דונם.
בפארק יש צמחייה מדברית מקומית כגון שיזף מצוי, רותם המדבר, מורנגה רותמית, שיטת סוכך, ושיטה סלילנית. עם מיני העצים בפארק נמנים מינים מיוחדים כגון עצי דום מצרי, באובב ושיח הבר הנדיר גרויה שעירה. הדום המצרי, הידוע גם בשמו העממי "דקל דום", הוא עץ הצומח בר באפריקה הטרופית ולאורך הנילוס בסודן ובמצרים. בניגוד לעצים אחרים ממשפחת הדקליים, שהם בעלי גזע אחד, דום מצרי מתאפיין בגזע ובענפים המתפצלים לשניים. העצים מסוגלים להגיע לגובה 20 מ' וישנם פרטים המגיעים לגובה רב יותר. העץ בעל עלים רחבים בצורת מניפה. בעין עברונה, ליד אילת, צומחת קבוצה של עצי דום הנחשבת לאוכלוסייה הצפונית ביותר בעולם שצומחת בר. 
הבאובב הוא אחד ממיני העצים המפורסמים בעולם. העץ צומח בר בסוואנות היבשות של אפריקה, והוא ניכר בגזעו הרחב, המשמש לאגירת מים. בעצים בוגרים עשוי היקף הגזע להגיע ל-10 מ'. הבאובב מסוגל לאבד יותר ממחצית המים שבגופו ולהישאר בחיים. הפירות הגדולים של העץ נאכלים בתאווה בידי קופים ולכן העץ מכונה גם "לחם הקופים". גרויה שעירה הוא שיח הצומח בר בבקעת ים המלח. זהו צמח נדיר ביותר בישראל. השיח, שגובהו עד כ-2 מ', ניכר בעליו הגדולים והעגולים. באביב הוא מפתח פרחים בצבע חום-אדום. יצירת אוכלוסייה של גרויה שעירה בפארק הולנד שבאילת היא תרומה לשימורו של מין נדיר זה בישראל.
העצים בפארק הולנד מספקים תנאים משופרים לא רק לבני האדם, אלא גם לבעלי החיים באזור אילת. הפארק הוא דוגמה ליצירת מקלט ולשיקום אוכלוסיות בעלי חיים מדבריים, שנפגעו בשל תקופות יובש ארוכות.
עופות בר, ארנבות, זאבים ושועלים, וגם בעלי חיים אחרים, גילו את יתרונות המקום. מה רע לבוא לביקור בפארק הולנד בשעות הבוקר, או בשעות אחר הצהריים, וליהנות מציוץ ציפורי המדבר.
לחצו להורדת דף מסלול של אתרי קק''ל באזור אילת

ארץ החרדונים

אם כבר מספרים על פארק הולנד, כדאי להזכיר אתר טבע נוסף שהתגלה במקרה ובמקום בלתי צפוי. בשטח ששימש בעבר כמזבלה, בין פארק הצפרות לכביש הערבה, התגלה ריכוז חריג של חרדוני צב. זהו זוחל ענק בקנה מידה ישראלי. אורכו של חרדון צב בוגר עשוי להגיע ל-80 ס"מ. למרות גודלו המאיים, חרדון הצב ניזון בעיקר מצמחים. לצערנו, בתי הגידול שלו ברחבי המדבר הולכים ונעלמים ואוכלוסייתו נפגעת. בשעות שחרדון הצב אינו פעיל, הוא מסתתר במחילות שהוא חופר.
האתר התגלה בעת ההכנות להרחבת כביש הערבה (כביש 90). ייתכן שהחרדונים נאלצו להידחק לכאן בגלל הרס בתי הגידול האחרים שלהם בסביבה. בקק"ל החליטו לשמור על עיר המקלט של הזוחל הנדיר. האוכלוסייה צפופה עד כדי כך שהמרחק בין מחילה למחילה הוא מטרים ספורים, במקום 30 עד 40 מ' במקומות אחרים בערבה. החברה הלאומית לדרכים ועיריית אילת נענו ליוזמה של קק"ל. השטח תוחם ומאפשר מעבר בנסיעה וברגל בשביל מסומן. ארץ החרדונים משולטת ומתוחמת ופתוחה לקהל. 
 

קראו ב-ynet דיווח על בקיעת דור חדש של חרדונים באתר.

למפת ארץ החרדונים לחצו כאן
.

מידע נוסף

סימון

ירוק

אופי המסלול

מסלול מעגלי משולט. בסיום המסלול חוזרים לנקודת המוצא

מפת טיולים וסימון שבילים

מפת טיולים וסימון שבילים הרי אילת (גיליון 20)

קרדיטים

כתיבה: יעקב שקולניק
צילומים: אורנית גינת, טלילה ליבשיץ, ניב בראון, רונן וטורי, יוגב פלד, ארכיון הצילומים קק"ל 
מפה: טלילה ליבשיץ, רכזת קהילה ויער נגב צפוני, מרחב דרום קק"ל, ואביגדור אורגד מפות
פורסם בתאריך: 22.2.2011
עודכן בתאריך: 24.2.2016 בעזרתה האדיבה של 
אורנית גינת, רכזת קהילה ויער הר הנגב והערבה
הוראות התנהגות ובטיחות למטיילים >>
לפני צאתכם למסלול הטיול מומלץ להתעדכן ב"קו ליער", מוקד המידע של קק"ל,
בשינויים הרלוונטיים למסלול 1-800-350-550

תגובה דרך פייסבוק

הוסף תגובה


שלח
חמוטל
20:31
23.04.2012
הייתי בטיול בפארק .
היה מקסים .
תענוג לראות כל כך הרבה ירוק באמצע מדבר .
תענוג לראות מגוון כה רחב .


אודה אם תוכל לשלוח לי את שמות העצים ששתלתם .
( אם יש תמונות אז אשמח ...)
תודה חמוטל
דווח על תוכן לא ראוי
הוספת תגובה לתגובה זאת
אורי חץ
17:52
23.02.2011
יפה מאוד

התמונה של המניפנית המצויה.
יש לתקן ולכתוב מניפנית אילתית - זהו מין אנדמי (מקומי) שקיים בארץ רק באזור אילת (אטרקציה לאוהבי זוחלים...)

יום טוב
אורי חץ
דווח על תוכן לא ראוי
הוספת תגובה לתגובה זאת
המערכת בשם רועי טלבי
11:51
03.03.2011
אורי שלום,

הלטאה בתמונה היא מניפנית מצויה, כפי שציינתי במצגת המקורית. בסה"כ אסור לי לטעות בתחום בו אני מתמחה מגיל 10 (חקר הזוחלים).
הטעות שלך מקובלת כיוון שהמניפנית היותר נפוצה באזורנו היא מניפנית אילתית, רק שבאותו הלילה, במקרה או לא במקרה, פגשתי במניפנית מצויה.

חוצמזה, כל הכבוד ששמת לב לפרטים הקטנים...

תודה ואביב נעים!
רועי
דווח על תוכן לא ראוי
הוספת תגובה לתגובה זאת
המערכת
08:58
24.04.2012
חמוטל שלום,

תודה רבה על המחמאות, העברנו אותן אל אנשי השטח אשר עוסקים במלאכה.
במקביל, נשלח אלייך מייל עם מה שביקשת.

בברכה,
המערכת
דווח על תוכן לא ראוי
הוספת תגובה לתגובה זאת
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
מועדפים 0
#
חפש