שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה

e ירוק - מטיילים עם קקל
התנתק
התחבר
0
טיול ליער ראש העין
+ מידע חשוב על המסלול
שמור למועדפים
דרגו מסלול זה:
4
הניקוד של המסלול הזה הוא4
צפו בטיול באתר המותאם למובייל
אזור המסלול: מרכז,
השרון
עונה מומלצת:
כל השנה
אורך בקילומטרים:
2 ק"מ
משך המסלול:
1-2 שעות
רמת קושי: קלה
הורדת מפת המסלול
ב-pdf
מפת טיולים וסימון שבילים מס' 7 (השרון ומערב השומרון)
סוג המסלול
נוף ותצפית
נוף ותצפית
פיקניק
פיקניק
היסטוריה ואמנות
היסטוריה ואמנות
נגיש
נגיש
היער הקהילתי ראש העין מציע מסלולי טיול ברגל, אתרים ארכיאולוגיים וחניונים לפיקניק.
בפברואר פורחות ביער שלל כלניות, ובעונות הנדידה להקות רבות של עופות דורסים וחסידות חולפות בשמי היער 

  
יער ראש העין עוטף את שכונותיה הצפונית של העיר בחגורה ירוקה: גבעת הסלעים, גבעת טל ונווה אפק. קק"ל החלה בנטיעת היער בשנת 1976. היער, המשתרע על פני 1,050 דונם, מכסה את המדרונות המערביים של הרי שומרון, היורדים אל מישור החוף. נחל רבה, אחד מיובלי הירקון, חוצה את היער. 

התאמה למוגבלים בתנועה

החניון שליד השער הירוק, בתחילת שביל פרחי הבר.

חניונים

שלושה חניונים בגוש העיקרי של היער וחניון נוסף בתחילת השביל לעזבת צרטה.  
 
אזהרה: אין להיכנס לאפיק נחל רבה בעת שיטפון!

נא לא לדרוך על הפרחים בשביל, כדי שגם המטיילים אחריכם יוכלו ליהנות מיופיה של הפריחה.


כלנית לבנה ביער ראש העין


+ הצג את כל המידע

איך מגיעים?

ממחלף קסם (המפגיש בין כביש 6, כביש 444 ו-כביש 5) נוסעים מזרחה בכביש חוצה שומרון (כביש 5) לכיוון אריאל. במחלף ראש העין מזרח, מול פארק התעשייה אפק, פונים ימינה (דרומה) ברחוב קיבוץ גלויות ונוסעים כ-1.3 ק"מ למפגש עם רחוב נחל רבה הפונה ימינה. כדי להיכנס ליער יש לפנות שמאלה, אך במקום אין פנייה שמאלה ויש לנסוע ברחוב נחל רבה עד הכיכר, לבצע סיבוב מלא ולחזור לרמזור הכניסה ליער. עתה, כאשר הפנייה ליער מימין, יש לפנות ימינה (צפונה) בצומת המרומזר בעקבות השילוט ליער קהילתי ראש העין.
הבאים מראש העין ייסעו לרחוב נחל רבה ובקצהו ימשיכו היישר לפנים אל תוך היער.
 

טיול ביער ראש העין

נכנסים בדרך היער ונוסעים מזרחה. לאחר כ-400 מטר מגיעים לצומת. נוסעים בנתיב הימני, המגיע לאחר כ-100 מטר לחניון "בצל האקליפטוס", שכשמו כן הוא, שוכן בצל עצי אקליפטוס.
כ-200 מטר הלאה משם, לאחר חציית נחל רבה ופנייה שמאלה, נמצא חניון נוסף, מונגש לנכים. מחסום ירוק חוסם את הדרך ואינו מאפשר מעבר לכלי רכב, אלא להולכי רגל ולרוכבי אופניים. ממשיכים ברגל בדרך היער עוד כ-400 מטר. מכאן, שביל פרחי הבר מתחיל את דרכו.

שביל פרחי הבר וחורבת דייר

לפנינו שביל מעגלי שאורכו הכולל כקילומטר אחד. השביל משולט לכל אורכו והוא מסומן בצבע אדום. השביל מתאים לטיול לאורך כל ימות השנה, אך בחורף ובאביב מקשטת אותו פריחה מרהיבה של רקפות, כלניות אדומות ולבנות, צבעוני ההרים, מיני דבורנית ופרחים רבים נוספים. בסתיו מזדקרים בצדי השביל גבעולי הפריחה של החצב המצוי, ובחודשים מרץ ואפריל עולים בצדיו המוני פרחים כחולים של בן החצב היקינטוני.
בראש הגבעה, השביל מגיע למצפור אילן שהכשירה קק"ל במקום. מרפסת התצפית משקיפה על מורדות מערב השומרון. למרגלות התצפית נמצאת חורבת דייר, שבה שרידי יישוב שהתקיים בתקופה הביזנטית (לפני כ-1,500 שנה). שמו המקורי של היישוב אינו ידוע, והשם שניתן לו בימינו שומר על המצלול הערבי המקורי– ח'ירבת א-דווייר. באתר נותרו שרידים של בית בד ושל מבנים שבהם השתמרו נדבכים מעטים של קירות בנויים מאבני גוויל גדולות. בור מים, שבו נאספו מי גשמים, משלים את התמונה.
מכאן יורדים בשביל המסומן לדרך עפר. פונים ימינה, להמשך שביל פרחי הבר. השביל יורד במדרגות סלע טבעיות (זהירות מהחלקה אחרי הגשם!). שימו לב לצמחים המטפסים, זלזלת הקנוקנות וקיסוסית קוצנית, המנצלים את עצי היער לטיפוס. השביל מסתיים בנקודת ההתחלה. 

עזבת צרטה

האתר עִזְבֶּת צַרְטָה נמצא בחלקו המערבי של יער ראש העין. כדי להגיע אליו יש לצאת מהחלק הראשי של היער ולנסוע היישר לפנים, בדרך נחל רבה. בכיכר הראשונה, לאחר כ-600 מטר, פונים ימינה בדרך הציונות עד לקצה השדרה. פונים שוב ימינה וחונים למרגלות היער.
שביל רגלי קצר המכונה "שביל אבן העזר", עובר בצד החניון ועולה לעזבת צרטה, ומשקיף על כביש 5 ועל אזור התעשייה. באתר נראים שרידי מבנה גדול וסביבו בורות עגולים. 
בחפירות שהתנהלו בשנות ה-70 של המאה ה-20, נמצא כי האתר היה מיושב בשנים 1200 עד 1000 לפנה"ס. בראשית התקופה נמצאו שרידי מבני מגורים פשוטים, כנראה של רועי צאן. במחצית השנייה של המאה ה-10 הגיע היישוב לשיא פריחתו. באתר נמצאו שרידים של "בית ארבעת המרחבים", סגנון בנייה המאפיין את התקופה הישראלית, ולידו עשרות בורות עגולים ששימשו כממגורות לגרעיני תבואה. באחת הממגורות התגלה חרס ועליו חרוטות אותיות עבריות שאינן מצטרפות למשפט שלם. הימצאותה של כתובת דווקא באתר התנחלות שולי, מעידה על התפצה של ידיעת קרוא וכתוב ביהודה ובישראל כבר בתקופה קדומה. זוהי עדות לחדירת הכתב ליישובים הישראליים בתקופה זו.
יש המזהים את עזבת צרטה עם שביל אבן העזר, המקום שבו נלחמו בני ישראל בפלשתים. המקרא מציין שני קרבות: בקרב הראשון הביסו הפלשתים את ישראל. בני ישראל התייצבו למערכה פעם נוספת, והפעם הביאו עמם את ארון הברית. גם בקרב השני ניצחו הפלשתים ואף לקחו שלל את ארון הברית.
חוזרים למכוניות באותה הדרך. אורכו של השביל כ-600 מטר (לכיוון אחד), והוא מסומן בצבע שחור. באתר מוצב שלט הסבר מפורט. 

יער ראש העין – יער קהילתי

בט"ו בשבט 2004 הוכרז יער ראש העין כיער קהילתי. משמעות המושג היא שיתוף הקהילה בניהול היער. שותפים לו קק"ל, עיריית ראש העין ותושבי העיר. מתנדבים מקרב תושבי העיר, המשמשים כ"נאמני היער", עוסקים בפעילות הדרכה בקרב הקהילה ובטיפוח היער. מדי שנה נערכים בו, ביוזמת העירייה וקק"ל, אירועים קהילתיים כגון חגיגת ט"ו בשבט הכוללת נטיעות ומוזיקה, ופעילויות חינוכיות לטיפוח היער של בתי הספר ביישוב.

קרדיטים

כתיבה וצילומים: יעקב שקולניק
מפה: אביגדור אורגד מפות
פורסם בתאריך: 17/11/2014
הוראות התנהגות ובטיחות למטיילים >>
לפני צאתכם למסלול הטיול מומלץ להתעדכן ב"קו ליער", מוקד המידע של קק"ל,
בשינויים הרלוונטיים למסלול 1-800-350-550

תגובה דרך פייסבוק

הוסף תגובה


שלח
רויטל קיאני
22:08
20.02.2016
מקסים. מלא פריחה. לא מתאים לעגלות. המסלול לא קל לילדים צתחת לגיל 4
דווח על תוכן לא ראוי
מערכת
10:59
21.02.2016
תודה רבה על העדכון, רויטל. אנחנו שמחים שנהנית :)
דווח על תוכן לא ראוי
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
מועדפים 0
#
חפש