חובה להזין כתובת מייל
שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה
e ירוק - מטיילים עם קקל
התנתק
התחבר
0
טיול ברכב פרטי: דרך השלום שבערבה
+ מידע חשוב על המסלול
שמור למועדפים
דרגו מסלול זה:
0
צפו בטיול באתר המותאם למובייל
אזור המסלול: דרום,
הערבה
עונה מומלצת:
אביב, חורף, סתיו
אורך בקילומטרים:
24 ק"מ
משך המסלול:
5-3 שעות
רמת קושי: קלה
הורדת מפת המסלול
ב-pdf
מפת טיולים וסימון שבילים צפון הערבה ומזרח הנגב (גיליון מס' 14)
סוג המסלול
נוף ותצפית
נוף ותצפית
דרך השלום הוא נתיב טיול בערבה, בין היישובים עידן לעין יהב, העובר בסמוך לגדר הגבול בין ישראל לירדן. בין נופי חוואר הלשון ובין שורות של עגבניות, פלפלים ומיני ירקות ומקשאות אבטיחים ומלונים, תוכלו לטייל במרחבי אופק עצומים ופתוחים בגוני צהוב, ורוד וחום, הממתינים למי שייצא לגלות את הערבה.

חניון הזיל. צילום: הילה אלבז
 
+ הצג את כל המידע

כיצד מגיעים?

עתיקות עין חצבה 

שוכנות בצד כביש הערבה (כביש מס' 90), ליד סימן ק"מ 160, מדרום לצומת הכביש המוליך למעלה עקרבים. 

דרך השלום 

נוסעים בכביש הערבה (כביש 90). מעט לפני שער היישוב עידן יש שלט המפנה לדרך השלום (הדרך מסומנת בירוק). הדרך מסתיימת בעין יהב (אפשר לנסוע בכיוון ההפוך).

המסלול

נתחיל את טיולנו בעתיקות עין חצבה שעל כביש הערבה (האתר אינו על נתיב דרך השלום אלא בסמוך לו!). נרד מהרכב ונעלה ברגל אל ראש גבעה קטנה ובה שרידי שלוש מצודות הבנויות זו על גבי זו. שרידיה של המצודה התיכונה, מימי מלכי יהודה (מאה תשיעית עד שמינית לפני הספירה), היא המרשימה שבהן. המצודה הגדולה, שהשתרעה על פני עשרה דונמים, הוקפה בחומה כפולה ובה חדרים (חומת סוגרים). בשלוש מפינותיה הוקמו מגדלים. ממצא מעניין שהתגלה בבור בקרבת יסודות של מבנה קטן הוא כלי פולחן מנותצים של מקדש אדומי, כ-70 במספר. בתקופה הרומית היו כאן חאן ובית מרחץ, ששרידיהם נראים היטב בשטח. החוקרים מזהים כאן את היישוב המקראי תמר (תמרה הרומאית).
בין בית המרחץ והמצודה, כקילומטר מתחנת הדלק, צומח לו עץ שיזף עתיק שגזעו מרשים וגילו מוערך ב-500 שנה לערך. העץ נהנה בעבר ממי מעיין חצבה, אולם משיבש נאלצו יערני קק"ל להעניק לו סעד ולהשקותו בצינור. נשוב אל הרכב. ניכנס אל נתיב דרך השלום דרך מושב עידן. מעט לפני שער היישוב נמצא נתיב המסומן בירוק – הוא נתיב דרך השלום. ניסע דרומה בנוף מרהיב של סלעי חוואר הלשון (סלע רך ומרובד שהגשמים חורצים ומבתרים אותו. צבעו לבנבן-אפור בגוונים שונים, בהתאם לנוכחות המינרלים בו) אל מאגר חצבה, השוכן כ-600 מ' ממזרח לדרך. המאגר, בעל קיבולת של 1.8 מיליון מ"ק, אוגם מי שיטפונות המשמשים להשקיית שדות מושב חצבה. עוד משתמשים בהם למהילת מים מליחים שנשאבים בקידוחים בסביבה. אם המאגר מלא ממשיכים עודפי המים לזרום במורד האפיק ונקלטים בשני מאגרים נוספים – מאגר עידן ומאגר נאות תמרים, המשקים את שדות כיכר סדום. שלושת המאגרים גם יחד מספקים מים להעשרת מי תהום.
נשוב אל נתיב הנסיעה וניסע דרומה אל מצפור השלום – מרפסת מוצלת שממנה אפשר לצפות על נופי נחל ערבה ועל הרי אדום. למרגלות המצפור ישנו שביל מעגלי קצר (הליכה של כחמש דקות), העובר בתוך נקיקים קטנים של חוואר הלשון.
ממצפור השלום ממשיכה הדרך דרומה. ממש לפני הגדר של מושב חצבה פונה דרך השלום שמאלה. אפשר להיכנס פנימה אל המושב ולבקר בחורשת הילדים – חורשת עצים משוקמת ומשולטת בהסברים על פי מסורת יושבי המדבר. בהמשך דרך השלום – חניון קטן לפיקניק בצל עצי דקל, שיזף, שיטה ואשל, לזכרו של החייל סמ"ר אורן ליאור, שנפל בקרב עם מחבלים כ-2 ק"מ מדרום למוצב חצבה. דרך השלום נמשכת מכאן לאורך נחל ערבה, בתוך מטע גדול של עצי תמר, ומגיעה למזלג דרכים, שבו יש לפנות בהסתעפות הימנית לכיוון עין יהב. נחל ערבה קבע את הגבול בין המדינות עוד בימי המנדט הבריטי (1922). בהסכם השלום עם ירדן (1994) התברר שחלק משדות המושבים חצבה ועידן שוכנים מעבר לנחל ערבה. בהסכם השלום קיבלו הירדנים שטחים חלופיים בתמורה לשטחים החקלאיים שנשארו בידי היישובים הישראליים.
בסמוך לחממות היישוב פונה דרך השלום שמאלה, על פי השלט לתצפית הנוף חופירה. בדרך אל המצפור נעבור בשטחים חקלאיים החוצים את נחל ערבה. משמאל לדרך, בין עצי אשל, ניצבת אבן גבול 94, שהונחה כאן בעקבות הסכם השלום עם ממלכת ירדן. אבל אנחנו ממשיכים מעבר לגבול כביכול, בהתאם להסכם של חילופי השטחים עם הירדנים. בהמשך עוברת הדרך ליד אבן גבול נוספת, מס' 93. ממול כבר נראה מצפור חופירה, התחנה הבאה שלנו במסלול. ממצפור חופירה ניסע דרך חממות המושב עין יהב, שהוא נקודת הסיום של דרך השלום.
למטיילים העושים דרכם לאילת על כביש הערבה (כביש 90) מומלץ לבקר בפארק ספיר, במצפורי הנוף של קק"ל בצופר ובפארן, בשמורת חי-בר יוטבתה, בפארק תמנע ובפארק הצפרות באילת.

ביוזמת אנשי קהילת ערבה תיכונה הוכשר בסמוך לדרך השלום חניון הזיל. מהדרך שילוט המפנה אל החניון. מאות כלי רכב מסוג "זיל", כלי רכב רוסי, שירתו את צבאות מצרים וסוריה ונלקחו שלל ע"י צה"ל במלחמת ששת הימים ובמלחמת יום הכיפורים. כשסיימו את תפקידם, הונחו הרכבים בשטחי האש בערבה כמטרות אימון עבור מטוסי חיל האוויר. ה"זיל" הנמצא בחניון הגיע בנסיעה לנחל ערבה, עדות לתקופה שבה מצאו הרפתקנים בעלי חוש טכני מפותח אתגר לא רק בטיולי מדבר אלא גם בנסיעה בשלדות מעין אלו. מספרים כי בתחילת שנות ה-90 הגיע ה"זיל" בנסיעה מהשטח לאזור, שנים עמד בשיממונו, עד שהוחלט למצוא לו כאן מקום של כבוד, בסיוע יחידת הניוד הצבאית 5515.

ל"אמץ שיטה" – פרויקט שיקומי משותף של הערבה התיכונה, קק"ל ויהדות אוסטרליה לשמירה ולהחזרת השיטים לנוף, הקליקו כאן.
ל"מגדיר השיטה", הסוקר את בעלי החיים והצמחים בסביבות העץ ונערך במסגרת הפרויקט לחצו כאן.

אתם מוזמנים גם לקרוא כתבה שפורסמה במוסף התיירות של ידיעות אחרונות, הסוקרת את הפרויקטים השונים שמקדמת קק''ל לפיתוח התיירות בנגב, ביניהם פרויקט שימור עצי השיטה.

מידע נוסף

אורך המסלול

24 ק"מ ממושב עידן לעין יהב (אפשר גם הפוך). פארק ספיר - מיזם אמנותי "חיים במדבר" - הליכה בנתיב מעגלי של כ-15 דקות

מפות עזר

מפות טיולים וסימון שבילים: מישורי פארן והנחלים הגדולים - גיליון מס' 19, הרי אילת - גיליון מס' 20

סימון

דרך השלום משולטת ומסומנת בירוק

אזהרה

דרך השלום עוברת בציר מערכת באחריות צה"ל. אין לרדת מהדרך ואין לדרוך על שביל הטשטוש!

התאמה למוגבלים בתנועה

שולחנות פיקניק בחלקם מותאמים לנכים

קרדיטים

כתיבה: חוה בראון
צילומים: אורנית גינת וארכיון הצילומים של קק"ל  
מפה: טלילה ליבשיץ, רכזת קהילה ויער נגב צפוני ואביגדור אורגד 
מידע באדיבות: טלילה ליבשיץ,  רכזת קהילה ויער נגב צפוני, מרחב דרום קק"ל 

תאריך פרסום: 14.10.09
עודכן בתאריך: 24.2.2016 בעזרתה האדיבה של אורנית גינת, רכזת קהילה ויער הר הנגב והערבה
הוראות התנהגות ובטיחות למטיילים >>
לפני צאתכם למסלול הטיול מומלץ להתעדכן ב"קו ליער", מוקד המידע של קק"ל,
בשינויים הרלוונטיים למסלול 1-800-350-550

תגובה דרך פייסבוק

הוסף תגובה


שלח
גדעון ביגר
18:44
14.10.2009
ממולץ ביותר, דרך מעניינת, נופים, פעולות קק"ל לאגירת מים, סיפור הגבול וקביעתו בהסכם השלום עם ירדן
דווח על תוכן לא ראוי
הוספת תגובה לתגובה זאת
ראובן
15:40
02.01.2013
מסלול ונופים יפים
דווח על תוכן לא ראוי
הוספת תגובה לתגובה זאת
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
מועדפים 0
#
חפש