חובה להזין כתובת מייל
שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה
e ירוק - מטיילים עם קקל
התנתק
התחבר
0
גשר על מים רגועים
+ מידע חשוב על המסלול
שמור למועדפים
דרגו מסלול זה:
3
צפו בטיול באתר המותאם למובייל
אזור המסלול: מרכז,
עמק יזרעאל, השרון, כרמל, הנגב המערבי
עונה מומלצת:
כל השנה
משך המסלול:
1-2 שעות
רמת קושי: קלה
הורדת מפת המסלול
ב-pdf
סוג המסלול
מים ומעיינות
מים ומעיינות
היסטוריה ואמנות
היסטוריה ואמנות

אין לנו מים סוערים, אבל יש גשרים שהמעבר בהם הוא חוויה לילדים וגם להוריהם. קבלו כמה גשרים שכדאי לקפוץ אליהם כשעוברים לידם.

החופש הגדול הביא אתו חיפוש אינסופי אחר פעילויות שיתאימו לכל המשפחה. גשרים בנויים או תלויים, עשויים חבלים או אבן, מתנדנדים או יציבים, יהוו את נקודת השיא במסלול תלוי עם הקטנטנים. כל גשר והאופי המיוחד שלו.
ארצנו אינה משופעת בגשרים גדולים שתחתם זורמים נהרות גועשים, אבל עדיין יש בהם משהו שמזכיר משחקי הלגו ושעשועי רכבות. בכתבה זו בחרנו להציץ אל גשרי הפלדה התלויים בפארק נשר, גשרים רומיים מאבן מעל נחל חרוד, גשר הפרות העובר מעל נחל אלכסנדר וגשר החבלים מעל נחל הבשור.

שר הפלדה התלוי בפארק נשר. צילום: מיכאל חורי

+ הצג את כל המידע

גשר הקנטרה בנחל חרוד

נחל חרוד מתחיל את דרכו בין הגלבוע לגבעת המורה, מנקז את עמק חרוד, חוצה את העיר בית שאן ונשפך לירדן. מעט ממערב לבית שאן נמצא באפיק הנחל גשר הקנטרה ומתחתיו מפל מים שגובהו כמה מטרים. הגשר שימש בתקופות קדומות בסיס לאמת מים שהובילה את מי נחל עמל (הסח'נה) לשדות עמק בית שאן. במקור נשענה האמה על קשת ('קנטרה' בערבית – קשת), אך זו התמוטטה ברבות השנים. הגשר זכה לשיקום ועתה אפשר לחצות אותו ברגל וליהנות ממראה הנחל הזורם.
בחורשת האיקליפטוס שליד הגשר בנתה קק"ל חניון פיקניק. בקיץ מומלץ לבקר במקום בשעות אחר הצהריים. 
איך מגיעים? נוסעים בכביש בית שאן-ניר דוד (כביש 6667) ופונים צפונה בדרך עפר מסומנת אדום ליד סימן ק"מ 9, כקילומטר ממזרח לניר דוד. יש שילוט.

גשר קניון הבזלת

עוד גשר במורד נחל חרוד, ממזרח לבית שאן. בקטע זה הנחל עובר בתוך קניון בזלת צר, ובגלל השיפוע הגדול של הנחל "אין לו ברירה" אלא ליצור סדרה של מפלים. בדרך לחניון קק"ל הסמוך לגשר עוברים ליד ''הגשר הרומי'' – גשר קשתות בנוי מאבני בזלת. למרות שמו, הגשר נבנה בתקופה העות'מאנית. עד 1994 עברה התחבורה באזור על הגשר הישן. שביל קצרצר מוביל מהחניון של קק"ל לגשר כבלים התלוי מעל הקניון. הגשר הוא נקודת תצפית נהדרת על מפל בנחל, שמימיו צונחים מגובה 13 מ'. גשר הפלדה מחבר בין שני חלקי החניון, וממנו יוצא שביל הליכה לכיוון אזור הצפרות של בית שאן וגבעות החוואר, הצופות אל גני חוגה.
בקיץ מומלץ לבקר במקום בשעות אחר הצהריים, גם בגלל מזג האוויר וגם משום שהראות מזרחה, לעבר הרי גלעד, טובה יותר. 
איך מגיעים? ליד בית שאן פונים בכביש 90 מזרחה לכיוון מעבר נהר הירדן (מעבר הגבול). סמוך מאוד לפנייה פונים שוב צפונה על פי השילוט ונוסעים כ-200 מ' לרחבת החניה של החניון שליד הגשר.

גשר בנשר

שני גשרים תלויים עשויים מכבלי פלדה ובאורך 70 מ' מתוחים מעל נחל קטיע שבכרמל, בפארק קק"ל שבעיר נשר. הפארק הוא מוקד בילוי אהוד על תושבי הסביבה. הוא כולל נופי כרמל ירוקים, מתקני שעשועים לילדים, שולחנות פיקניק ושבילי טיול מסומנים.
כדי להגיע לגשר יש לצעוד במסלול רגלי קצר. יש אפשרות להגיע בדרך עפר נוחה, מהלך עשר דקות בגדת הנחל הקרובה לפארק. יש אפשרות לחצות את הגדה ולהגיע לגשרים בצדם השני (20 עד 30 דקות). מסלול זה מציע צמחיית חורש ונקודות תצפית על הנחל ועל מדרון הכרמל הירוק.
שני הגשרים התלויים, המתנודדים קלות כשעוברים בהם, מעניקים חוויה מיוחדת. 
תחזוקת הפארק באחריות עיריית נשר. 
איך מגיעים? נוסעים בכביש נשר לכיוון אוניברסיטת חיפה ולרמות יצחק, ומשם על פי שילוט "פארק קק"ל" פונים לרחוב החרוב ומשם לפארק נשר.


שימו לב: עקב עבודות תחזוקה בגשרים התלויים שבפארק קק"ל בנשר ייסגרו הגשרים לקהל המבקרים מתאריך 30.10.15. כשיסתיימו עבודות התחזוקה נודיעכם על פתיחת הגשרים למבקרים.

גשר הפרות והגשר התלוי

נחל אלכסנדר יורד מהרי שומרון. כשהנחל מגיע לשרון הוא מתחתר ומגיע למי התהום והופך לנחל איתן עשיר בצמחייה. הנחל סבל בעבר מזיהום ומהזנחה. ב-1995 קמה המנהלה לשיקום נחל אלכסנדר, שבראשה עומדים המועצה האזורית עמק חפר, קרן קימת לישראל, המשרד לאיכות הסביבה, רשות ניקוז שרון ועוד כ-15 גופים. פרויקט שיקום הנחל, ובייחוד קטע הנחל לדוגמה, שבו נמצאים הגשרים, זכה בפרסים יוקרתיים. 
קטע הנחל לדוגמה, מצפון לקיבוץ מעברות, הוא מוקד המשיכה הגדול ביותר בנחל אלכסנדר. הוא נקרא גם "פארק איטליה", לציון תרומתה של קק"ל איטליה למקום. בקטע, המשתרע לאורך 750 מ', התבצעו פעולות של שיקום ופיתוח נופי. יש כאן מדשאה רחבת ידיים, חניונים, פינות ישיבה וצמחייה נטועה המותאמת מבחינה אקולוגית לגדות הנחל. דרכי העפר שבפארק נגישות לכיסאות גלגלים ולעגלות ילדים.
הגשר המזרחי בקטע זה הוא ''גשר הפרות'' – גשר בטון ששימש את הבוקרים של קיבוץ מעברות להעברת עדרי הבקר שלהם לשטחי המרעה. הגשר חסום למטיילים. מעט הלאה במורד הנחל נמצא ''הגשר התלוי''. זהו גשר עשוי פלדה שהוצב ב-2001 כחלק מפרויקט שיקום הנחל. המטיילים יכולים לעלות על הגשר ולצפות על הנחל מעמדת התצפית שבמרכזו. הגשר מוביל אל מסלול ההליכה עד לאתר הטלת הביצים של הצבים.
ניתן לצעוד מקטע הנחל לדוגמה ב"שבילנחל" – קטע סלול באורך 2.7 ק"מ, המגיע לגשר נוסף – גשר הצבים שבפארק צבּי המים. זהו המקום לצפות בצב הרך – צב ענק החי במים מתוקים. 
איך מגיעים? קטע הנחל לדוגמה – מדרך הגישה לקיבוצים מעברות ומשמר השרון. הדרך מסתעפת מכביש החוף הישן (כביש 4), מאחורי תחנת הדלק שבצומת העוגן; פארק צבּי המים – מכביש הגישה לכפר ויתקין, המסתעף מכביש החוף הישן (כביש 4) בצומת חפר.

גשר הבשור

גשר החבלים בדרך הבשור הוא שבישר את הגשרים התלויים באתרי הטיולים בישראל. דרך הנוף, שאורכה כ-18 ק"מ, עוברת בין פארק אשכול בצפון לצומת צאלים. הגשר, שאורכו 80 מ', תלוי מעל בריכה טבעית המנצלת מי תהום. הבריכה מוקפת בסבך קנים ובמצוקים חשופים.
ניתן לערוך תצפית אל הנוף המרשים מהמגדל על באר צאלים. זוהי בריכה טבעית מוקפת בסבך קנים ומצוקים חשופים. ניתן לנסוע בדרך צפונה ולסיים את הטיול בפארק אשכול – אתר משותף לקק"ל ולרשות הטבע והגנים. בפארק תמצאו את הבריכה הגדולה של עינות הבשור, שאפשר לשכשך רגליים בה, ומדשאות רחבות ידיים בצל עצים.
בקיץ מומלץ לבקר בגשר בשעות אחר הצהריים. 
איך מגיעים? הגישה הנוחה לגשר היא מהצד הדרומי של דרך הבשור. מצומת צאלים נוסעים צפונה (כביש 222) כקילומטר ופונים ימינה בדרך הבשור (סימון כחול). אל הגשר מגיעים תוך כשתי דקות נסיעה בדרך העפר המסומנת כחול. 

שימו לב

הדלקת אש מסכנת את היער באופן ממשי. היזהרו באש ביער – אין לנו יערות אחרים!

קרדיטים

כתיבה: רונית סבירסקי, קק"ל 
מפת פארק נשר: נוגה מזרחי
פורסם בתאריך: 11.8.2010
הוראות התנהגות ובטיחות למטיילים >>
לפני צאתכם למסלול הטיול מומלץ להתעדכן ב"קו ליער", מוקד המידע של קק"ל,
בשינויים הרלוונטיים למסלול 1-800-350-550

תגובה דרך פייסבוק

תגובות


שלח
דוד
16:25
11.08.2010
צעת הטיולים לגשרים מוגשת מאוד יפה, ברור בנוסף המפה גם כן מוסיפה.
תמשיכו במתכונת הזו וכבלו את בירכתי...
דווח על תוכן לא ראוי
הוספת תגובה לתגובה זאת
רוחלה
16:48
11.08.2010
מה קורה בגשר התלוי בבניאס?
תודה
דווח על תוכן לא ראוי
הוספת תגובה לתגובה זאת
מערכת e ירוק
09:26
12.08.2010
תודה לכל המגיבים.
לגבי הגשר התלוי בבניאס, יש עוד המון גשרים שלא נכתב עליהם כאן.
בברכה,
מערכת
דווח על תוכן לא ראוי
הוספת תגובה לתגובה זאת
גונן
21:40
11.08.2010
כל הכבוד !

ההסבר כיצד להגיע יכול לדעתי להיות "מזמין" יותר באם תכתבו למשל שפונים ימינה או שמאלה (לגשר נשר) ושעולים או יורדים (גם כן לגשר נשר)
תודה רבה
דווח על תוכן לא ראוי
הוספת תגובה לתגובה זאת
דודי
15:40
12.08.2010
ממש נהנתי לקרוא את הכתבה על הגשרים, הכי תפס אותי הגשר בנשר, בסוף השבוע אפתיע את הילדים,
תודה רבה וכל הכבוד
דודי
מתופפי המדבר
דווח על תוכן לא ראוי
הוספת תגובה לתגובה זאת
נעמי
22:15
12.08.2010
לידיעתכם, נשר כבר לא עיירה, הוכרזה כעיר לפני כמה שנים.
דווח על תוכן לא ראוי
הוספת תגובה לתגובה זאת
לאור נבו
18:03
13.08.2010
הגשר התלוי בנשר - הוא בדרך לאוניברסיטה- חבל"ז = בעיני היה חוויה - בעיני בני הבוגרים פחות

קקל - לכבוד העלייה לישראל - נא להוסיף מדור באנגלית גם
דווח על תוכן לא ראוי
הוספת תגובה לתגובה זאת
10:04
14.08.2010
שלום נעמי,

תודה על התיקון - שינינו ל"עיר"

בברכה,
המערכת
דווח על תוכן לא ראוי
הוספת תגובה לתגובה זאת
אליה
12:23
14.08.2010
סיוע לסטודנטים וחוקרים במחקרים ותיזות בנושא
קיימות סביבתית
0544678152
דווח על תוכן לא ראוי
הוספת תגובה לתגובה זאת
איציק
07:20
06.10.2014
מצדיע לעורך ולכותבים במערכת
דווח על תוכן לא ראוי
מערכת
19:02
06.10.2014
תודה איציק, אנחנו שמחים שאתה נהנה ומפיק תועלת מהאתר.
דווח על תוכן לא ראוי
gina gut
09:50
04.04.2015
איפה נימצא הקשר המדהים בתמונה הראשית?
דווח על תוכן לא ראוי
הוספת תגובה לתגובה זאת
מערכת
13:43
06.04.2015
הגשר בתמונה נמצא בפארק נשר. בפארק ישנם שני גשרים הסמוכים זה לזה - אחד נמצא בעבודות תחזוקה והשני פתוח למטיילים.
דווח על תוכן לא ראוי
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
מועדפים 0
אין מועדפים בתיקיה.
להוספת טיול למועדפים יש ללחוץ על ה - 
#
חפש