שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה
e ירוק - מטיילים עם קקל
התנתק
התחבר
0

קק"ל חוגגת 115 שנים להיווסדה

בי"ט בטבת תרס"ב (1901) הוכרז בקונגרס הציוני החמישי על הקמתה של "הקרן הלאומית-היהודית", שתיקרא לימים קרן קימת לישראל.
סיפור הקמתה מתחיל כבר בקונגרס הציוני הראשון בבזל שנערך ב-1897, כשפרופסור צבי הרמן שפירא העלה לראשונה את הצורך בהקמת קרן שתפעל לגאולת אדמות המולדת. רעיונו התקבל בהתלהבות בקרב משתתפי הקונגרס (ובמיוחד על ידי בנימין זאב הרצל), אך מסיבות שונות נדחתה ההצבעה על הקמתה לקונגרס החמישי.
כשהקונגרס החמישי החל לדון בהקמתה של הקרן, הוחלט בתחילה לדחות את ההצבעה, אך הרצל התעקש ודרש מהנוכחים להכריע בעניין. ההצבעה התקיימה והסתיימה בתוצאות דרמטיות: 105 קולות בעד, 82 קולות נגד. על רקע מחיאות הכפיים של חברי הקונגרס הנרגשים הכריז הרצל: "נוסדה הקרן הלאומית-יהודית".
יונה קרמניצקי, הציר מווינה שהיה מתומכי הרעיון וממוביליו, הודיע מיד על תרומה לקופת הקרן החדשה שקמה. אליו הצטרפו הרצל ועוזרו (דוד וולפסון) וצירים ממדינות שונות, אפילו כאלו שהתנגדו להקמתה. שמותיהם של התורמים הראשונים לקרן הקימת מעטרים את הדף הראשון בכרך הראשון של ספר הזהב, שהיה אחד מהאמצעים לגיוס תרומות לטובת פעילותה של הקרן.
115 שנים לאחר מכן ממשיכה קרן קימת לישראל לפעול כדי להבטיח את קיומו של העם היהודי על אדמות ישראל; היא מפיצה את רעיונותיה הציוניים ברחבי העולם, מטפחת פינות חמד בטבע ועוד ועוד...

צפו בסרטון של קופיקו שמזמין אתכם להשתתף באירועי ט"ו בשבט של קק"ל:חוגגים עם קק"ל

גם אתם מוזמנים לקחת חלק בחגיגות יום ההולדת של קק"ל ולהגיע למגוון טיולים מודרכיםברחבי הארץ. לרשימת הטיולים המלאה לחצו כאן.


תגובה דרך פייסבוק

הוסף תגובה


שלח
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
מועדפים 0
#
חפש