e ירוק - מטיילים עם קקל קרן קיימת לישראל

נחל השופט


טיול בנחל השופט הוא חוויה לכל המשפחה. הנחל עובר בנוף של שדות ויערות, המשרה אוירה של שלווה. בגדות הנחל צומחים עצי ערבה, אולמוס שעיר ושיחי פטל, המעניקים בקיץ פרי עסיסי וטעים. קק"ל הכשירה שביל בחלק המושך ביותר של הנחל, בכלל זה קטע שביל המתאים לכל סוגי המוגבלויות. המים בנחל זורמים בדרך כלל עד ראשית הקיץ.  
נחל השופט עובר בלב יער הזורע. היער וסביבתו הם חלק  מהמרחב הביוספרי רמת מנשה, המשתרע על פני יותר מ-80,000 דונם. 

הברושים ברמת השניים. צילום: יעקב שקולניק
 

לדף ההפתעות
מסלול הנסיעה לתחילת המסלול
כביש הגישה לנחל השופט מסתעף מכביש יקנעם-מגידו (כביש מס' 66), בין ק"מ 28–29. שלטים ובהם הכיתובים "פארק רמת מנשה" ו"נחל השופט" מכריזים על המקום. בכניסה נפנה דרומה בדרך סלולה. לאחר שחולפים על פני שער יערות הזורע (אחד משערי הפארק) מגיעים לבקתת עץ, המשמשת לעתים כמוקד מידע של קק"ל. הבקתה שוכנת בגדת נחל גחר, שבו זורמים מים בחורף. מרחבת החניה הקטנה שבצד הבקתה יוצא שביל אופניים על שם מאירי זינגר, המטפס במעלה נחל גחר, במקביל לכביש.
הכביש עוזב את נחל גחר במקום שהנחל בא מדרום ויוצר עיקול חד. אנו נמשיך במעלה הכביש. נחלוף על פני "דרך הפארק", הפונה שמאלה לכיוון ג'וערה וממשיכה בחציית רמת מנשה. הכביש מתעקל בעיקול חד ימינה ומגיע לצומת דרכים: היישר לפנים – חניוני הזורע; שמאלה – הדרך היורדת צפונה לנחל השופט. נפנה שמאלה במורד לנחל השופט. הדרך חוצה את הנחל במקום המיועד לכך ומגיעה לחניון החרובים. כאן נחנה.
אל עין חשרת
מחניון החרובים יוצא שביל מעגלי שהכשירה קק"ל. השביל מונגש לכיסאות גלגלים וסלול בחלקו באספלט ובחלקו עשוי מלוחות עץ. לאורכו עוברים גשרים אחדים. השביל יורד תחילה לאורך נחל סנין – יובל קצר של נחל השופט, שבו זורמים מים עד סוף הקיץ. בצד הנחל צומחת צמחיית גדות עשירה. בהמשך נפגש נחל סנין עם נחל השופט, והשביל ממשיך לאורכו. הנחל הזורם יוצר מפל קטן וברכה. לידו נמצאת מרפסת תצפית המשקיפה על פינה יפה זו, שבה צומחים כמה עצי אולמוס שעיר – עץ נדיר בישראל הצומח רק בקרבת מים. העץ עומד בשלכת בחורף, אך בשאר עונות השנה אפשר לזהותו בקלות על פי עליו המשוננים והבלתי-סימטריים.
השביל חולף על פני סכר קטן, המשמש את התחנה למדידת זרימת המים בנחל, ועל פני שתי מערות קטנות, ומגיע לחורשה יפה ובה שרידי טחנת קמח. זהו קצה המסלול. לפני ששבים אפשר לחצות את הנחל למערה גדולה נוספת, הנמצאת ממש מעבר לאפיק. נעלה בשביל לעבר עין חשרת (מעיין אמי). זהו מעיין יפה, הנובע מתוך ניקבה אל ברכה ריבועית החצובה במשטח סלע לבן. הסלע שמעל לנביעה נחצב בצורת קשת. השביל שב מכאן בצד מדרון הגבעה אל חניון החרובים.
אל חוות עמק השלום
לחוות עמק השלום אפשר להגיע מחניית החרובים בנסיעה, מרחק של כקילומטר וחצי בדרך עפר המסומנת בכחול. הדרך אוגפת מצפון את גבעת משעול, גבעה המכוסה ביער קק"ל. בחורף ובאביב מומלץ לצעוד לשם ברגל וליהנות מהפריחה המרהיבה. בתום הביקור בחווה יש לשוב לחניון החרובים במורד נחל השופט (סימון שבילים אדום) וליהנות מערוץ זורם ובצדו עצי ערבה מפותחים. בדרך חולפים על פני עין פָּרוּר, מעיין שמימיו משמשים את חוות עמק השלום. מול המעיין צומחים שני ברושים זקופים ומבודדים, שניטעו לזכרם של השומרים יואש זולר ויצחק קליצבסקי, שנפלו כאן במאורעות 1936.
חוות עמק השלום נוסדה על ידי טייס גרמני בשנת 1960. לאחר שעברה גלגולים שונים התיישב במקום (1964) הרמן בצנר, חוקר תנ"ך גרמני. מאוחר יותר בא למקום יוסף אלישע מצ'כיה, והפך לתלמידו. השניים, נוצרים אדוקים, היו חדורי אהבה לעם ישראל והאמינו באמונה שלמה בהתגשמות חזון הנביאים. הם גידלו בחווה פירות, ירקות ודגנים. השניים הלכו לעולמם מעט לפני שנת 2000 (הרמן בצנר היה בן 99 במותו). הם נהגו לקבל אורחים בסבר פנים יפות, וייעדו את החווה לתועלת עם ישראל. עתה מפעילה בחווה עמותת לטם (לימודי טבע משולבים) מרכז הדרכת טיולים, המשלב פעילויות לאוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים. גם כיום יכולים עוברי אורח ומטיילים לבקר בחווה. הכניסה חופשית. אין לערוך פיקניק במקום או להבעיר אש.
כמה מילים על נחל השופט
נחל השופט הוא נחל קצר, המתחיל את מהלכו בין מושב עין העמק וקיבוץ רמת השופט. בין שני היישובים נובע עין ריחנייה, המעיין החשוב בנחל. הנחל זורם בנוף של גבעות מעוגלות, חוצה את קיבוץ הזורע ויוצא לנוף הפתוח של עמק יזרעאל. בעמק הנחל הופך לתעלה, המתנקזת לנחל קישון. אורכו של הנחל ברמת מנשה הוא כשבעה ק"מ ובעמק יזרעאל עוד כשלושה ק"מ. אגן נחל השופט נמצא בתהליך הכרזה עליו כליבת מורשת מקומית במרחב הביוספרי רמת מנשה.
מפה
למפה של נחל השופט לחצו כאן.

הערה על המפה: המספרים במפה מתייחסים לפרוספקט נחל השופט, שאפשר להשיג ב''קו ליער'', 1-800-350-550 
מידע נוסף

הערה על המסלול

מתוך רצון לשמור על אופיו של הנוף, ישנם קטעי דרך שלא נסללו באספלט. קטעי דרך מסוימים עשויים להיות בוציים לאחר גשם. הדרך מתאימה למעבר רכב פרטי, אך היא כוללת קטעים משובשים מעט ומומלץ לנסוע בהם לאט

כללי התנהגות

אין לשתות ממי הנחל, לטבול בו או להדליק אש

מפת טיולים וסימון שבילים

מפת טיולים וסימון שבילים מס' 4 (הכרמל, גבעות אלונים, הר הכרמל, רמת מנשה)

התאמה למוגבלים בתנועה

חניון החרובים והשביל לעין חשרת ובחזרה מותאמים לנכים המרותקים לכיסאות גלגלים (כ-800 מ' כל כיוון)
קרדיטים
כתיבה וצילום: יעקב שקולניק 
פורסם בתאריך: 30.6.2010