הרשמו לאתר
וקבלו הטבות
יחודיות למנויים
שיט קיאקים בפארק הירדן, צילום: יעקב שקולניק
1 מתוך 7
אהבו את הטיול:
 • בית ציידה
 • כנרת
 • מותאם למוגבלים
 • נגישות
 • פארק הירדן
 • קיאקים
bla
רמת הגולן
ד' 16.4
23-17
ה' 17.4
23-16
זמן הטיול: כחצי שעה, בהתאם לעניין
מתאים לכל השנה
הדפס מסלול מפה להדפסה (pdf) להמלצות על טיולים נוספים »

פארק הירדן, ובו הנהר הגדול בישראל, המדשאות רחבות הידיים, הטחנות העתיקות, מסלולי הטיול, תל בית ציידה וחניוני הלילה – מוכן לשירותכם

איך מגיעים?

נוסעים מטבריה צפונה בכביש המערבי של הכנרת (כביש 87). חוצים את הירדן בגשר אריק וממשיכים עוד כ-3 ק"מ עד לצומת בית ציידה. פונים צפונה (שמאלה) בכביש 808 ומגיעים לאחר כ-2 ק"מ לכניסה לפארק, משמאל לכביש. אפשר להגיע לצומת בית ציידה גם בכביש הכנרת המזרחי (כביש 92).

הטבה למנויי e ירוק – 35 שקלים דמי כניסה במקום 55. ההטבה מותנית בהצגת קופון: היכנסו לאתר עם שם המשתמש והסיסמה והקליקו למרכז ההטבות, בפינה הימנית העליונה.

שלושת הנחלים דן, חרמון (בניאס) ושניר (חצבאני) מצטרפים זה לזה ליצירת הנהר הגדול בישראל – נהר הירדן. לאחר שהירדן חוצה את בקעת החולה, הוא מתחתר בעוז בתוך אפיק בזלתי צר ומתפרץ מתוכו אל בקעת בית ציידה ואל הכנרת.
פארק הירדן שוכן בדיוק כאן, בבקעת בית ציידה, רגע לפני שהירדן נשפך לכנרת. הבקעה היא אגן שהתמלא בסחף שהביאו עמם נהר הירדן והנחלים היורדים מן הגולן. בגלל השטח המישורי והסחף הרב, נוצרים בבקעה אפיקים משניים, העוקפים את המחסומים ומחפשים מוצא אל הכנרת. אפיקים אלה מתאחדים בהמשך דרכם אל הכנרת.
פארק הירדן שוכן בצד האפיק המזרחי של הירדן. צדי האפיקים והאיים הקטנים שביניהם מכוסים בסבך צפוף של צמחייה, בעיקר של קנה מצוי ועצי ערבה, היוצרים "יער" של גדות נחלים. בנוסף לערבה בולטים כאן צמחי גדות אופייניים כמו העץ מילה סורית, בעל העלים המשוננים; הרדוף הנחלים, הפורח בקיץ בפרחים ורודים גדולים; פטל קדוש, המעניק בקיץ פרי כהה וטעים. במרחק מה מן המים צומחים בעיקר עצי שיזף מצוי. בסבך הצמחייה נחבאים עופות רבים כמו אנפה וסופית ובמים שוחים צבי ביצות ודגים רבים.

אתרי הפארק

אתר טחנות הקמח – בפארק הירדן פעלו בעבר לפחות 12 טחנות קמח, שניצלו את שפע המים שזורמים בערוץ הירדן. המים לטחנות הגיעו בארבע תעלות מטויחות. אחת התעלות שופצה והיא מוליכה מים לאורך 600 מ', אל שתי טחנות קמח שנמצאות סמוך לחניון המרכזי של הפארק.
טחנות הקמח המשוחזרות הן מטיפוס "טחנות המגלש". המים גולשים במגלשה אלכסונית אל מנהרה, הנמצאת בקומה התחתונה של המבנה. כוח המים סובב גלגל כנפיים וזה סובב את אבני הטחינה.

בית ציידה (תל משפע)

תל משפע מתנשא 25 מ' מעל סביבתו, בחלקו הדרומי-מזרחי של פארק הירדן. נראה כי בימי בית ראשון שכנה כאן העיר צר, בירת ממלכת גשור. מתקופה זו נחשפו שרידי ארמון, שער העיר האדיר, חומה איתנה ובניינים מרשימים. ממלכת גשור קיימה קשרים הדוקים עם דוד המלך. דוד נשא לאישה את מעכה בת תלמי, מלך גשור, והיא ילדה את בנם אבשלום.
בית ציידה נודע בימי קדם כאזור עשיר בדגה. במקום שכן בימי בית שני כפר דייגים ומכאן גם שמו, שמשמעו "בית הדיג". פיליפוס, בנו של הורדוס, ירש לאחר מות אביו את הגולן, ובכלל זה גם את בית ציידה. בשנת 30 לפני הספירה הוא פיתח את היישוב ושינה את שמו ליוליאס, על שמה של אשת הקיסר הרומי אוגוסטוס. פיליפוס נטה חיבה מיוחדת לעיר והוא בחר להיקבר בה (34 לספירה).
בבית ציידה נולדו שלושה מחשובי השליחים של הכנסייה הנוצרית: פטרוס, אחיו אנדרי ופיליפוס. ישו ביקר בעיר וביצע בה נסים כגון השבת מאור עיניו של אדם עיוור ונס הלחם והדגים. מאוחר יותר העתיקה המסורת הנוצרית את נס הלחם והדגים לעין שבע (טבח'ה), וצליינים נוצרים רבים עולים לרגל למקום ועורכים בו תפילות.
החפירות באתר החלו ב-1987 על ידי אוניברסיטת נברסקה, אומהה, ארה"ב, בראשותו של פרופ' רמי ערב. החפירות חשפו חלקים מהעיר המקראית ומכפר הדייגים של ימי בית שני. קק"ל הכשירה באתר מסלול טיול משולט ובו הצעות לשחזור שרידי המבנים החשובים שנחשפו במקום וציטוטים של מקורות קדומים המתארים את בית ציידה.
למרגלות התל נובע עין משפע, היוצר פלג קטן ונאה שזורם לירדן. אפשר להגיע למעיין בשביל חדש להולכי רגל, היורד מהתל. אפשר להגיע גם ברכב מתוך הפארק בשביל נגיש לנכים. לצד הפלג הוצבו שולחנות פיקניק.

מסלולי הליכה

כל המסלולים מסומנים ומשולטים בחצים. אפשר לטייל בהם כל השנה, למעט מסלול אמות המים, שאינו מומלץ בקיץ.

1. מסלול המים הקצר. המסלול הסגול
נקודת מוצא וסיום: טחנות הקמח (מסלול מעגלי).
אורך המסלול: 400 מ'.
משך ההליכה: 15 דקות.
מסלול הליכה קצרצר ונוח בסביבות טחנות הקמח, מתאים למשפחות עם תינוקות. השביל יוצא מטחנות הקמח, עובר 150 מ' בתעלת המים של הטחנות ועולה (יחד עם המסלול הצהוב) בצד אפיק נוסף ובתוך "מנהרה" עשויה קנה מצוי.

2. מסלול טחנות הקמח. המסלול האדום
נקודת מוצא וסיום: טחנות הקמח (מסלול מעגלי).
אורך המסלול: 1,100 מ'.
משך הליכה: כ-30 דקות.
מאתר הטחנות יוצאים מערבה ועולים במעלה אפיק זורם אל ערוץ הירדן. עצי ערבה, "מנהרות" קנה מצוי ושיחי הרדוף הנחלים מלווים אותנו בדרכנו. לאורך האפיק נמצאים שרידים של טחנות קמח עזובות. צבי ביצה ועופות סבך הם דיירי קבע לאורך המסלול.

3. מסלול עדן. המסלול הצהוב

נקודת מוצא וסיום: טחנות הקמח (מסלול מעגלי).
אורך המסלול: 2,200 מ'.
משך הליכה: כשעה ורבע.
יוצאים מטחנות הקמח במורד אפיק. אחר כך חוצים את האפיק מערבה ומגיעים לעץ שקמה גדול ומרשים. המשך המסלול מלווה את הערוץ הראשי המזרחי של הירדן, שב לראש האפיק שכבר חצינו, ויורד בחזרה לטחנות הקמח כשהוא מלווה אמת מים ישנה.

4. מסלול אמות המים. המסלול הכחול
נקודת מוצא וסיום: טחנות הקמח (מסלול מעגלי).
אורך המסלול: 1,800 מ'.
משך ההליכה: כשעה.
מאתר הטחנות פונים צפונה, חוצים את דרך העפר ועולים למקום שבו הדרך מתעקלת שמאלה. כאן, ממרומי הגבעה, נשקף הנוף הנהדר של נהר הירדן הפורץ מאזור סלעי הבזלת אל בקעת בית ציידה. ממול נראים היישובים כרכום ואלמגור. השביל יורד אל המקום שבו נמצא סכר מתכת, ותעלת הטיה מושכת מים מן הירדן אל טחנות הקמח שבפארק. נעקוב אחר מהלך אמת המים כ-600 מ' ונשוב עמה אל אתר הטחנות.

שיט קיאקים

אתר אבו קיאק מפעיל מסלול שיט בקייאקים ובאבובים מפארק הירדן לאזור שפך הנהר לכנרת. הנחות לידידי קק"ל. טל' 04-6921078.

הנחיות התנהגות

•    אין להיכנס למי הירדן (מותר לטבול במי הבריכה שליד טחנות הקמח).
•    הדלקת אש מותרת במקומות המיועדים לכך.
•    הדיג מותר בחכות בלבד.
•    כרטיס הכניסה תקף ל-24 שעות. אנא, שמרו את הכרטיס לביקורת ביציאה מהפארק.

כתיבה וצילומים: יעקב שקולניק
מפה באדיבות: פארק הירדן

פורסם ב-13.4.2011

לפני צאתכם למסלול הטיול מומלץ להתעדכן ב"קו ליער", מוקד המידע של קק"ל, על עדכונים או שינויים הרלוונטיים למסלול  1-800-350-550

שימו לב,
הדלקת אש מסכנת את היער באופן ממשי.
היזהרו באש ביער – אין לנו יערות אחרים!
לכללי התנהגות ביער ומניעת שריפות

מחזירים את הירוק לכרמל
סגור

מלאו כאן את הפרטים ואנחנו נשלח את הקישור לטיול לחברכם:

יערון (התנתק)

מידע נוסף

הוראות הגעה

נוסעים מטבריה צפונה בכביש המערבי של הכנרת (כביש 87). חוצים את הירדן בגשר אריק וממשיכים עוד כ-3 ק"מ עד לצומת בית ציידה. פונים צפונה (שמאלה) בכביש 808 ומגיעים לאחר כ-2 ק"מ לכניסה לפארק, משמאל לכביש. אפשר להגיע לצומת בית ציידה גם בכביש הכנרת המזרחי (כביש 92)

אזור גאוגרפי

מורדות הגולן, מצפון לכנרת

מתאים ל

כל המשפחה

הורדות

מפת מסלול (PDF)

עונה מומלצת

כל השנה

שעות פתיחה

פארק הירדן פתוח 24 שעות ביממה

התאמה למוגבלים בתנועה

חניה, שולחנות פיקניק, שבילים ושירותים מותאמים לנכים

דמי כניסה

הגבייה היא עבור חניית כלי הרכב. מנויי e ירוק זכאים להנחה (35 שקל במקום 55 שקל). ההטבה מותנית בהצגת קופון: היכנסו לאתר עם שם המשתמש והסיסמה והקליקו למרכז ההטבות, בפינה הימנית העליונה

לינת לילה

אפשרית, בתיאום מראש. בפארק הוכשרו שטחים ללינת שטח וללינה באוהלים. בפארק יש מקלחות מים חמים, תאורת לילה ושירותים

פרטי התקשרות

טל' 04-6851023, פקס' 04-6961844, דוא"ל parkyarden@golan.org.il

אתר אינטרנט

www.parkyarden.co.il

אתרים נוספים בסביבה

גן לאומי כורזים, כפר נחום, שמורת גמלא, שמורת יער יהודיה, נחל זוויתן, נחל משושים, פארק ארכאולוגי קצרין, מוזאון לעתיקות הגולן בקצרין, מצד עתרת (ליד גשר בנות יעקב), "הירדן ההררי", אתרי טבריה

תגובות

 • שמעתי על שריפה במקום לא מזמן איך היא השפיעה על הפארק?

  מאת יקי
  03:33 28.07.2011
 • יקי שלום,

  השריפה לא הגיעה אל הפארק, היא פגעה באזור שממערב ומצפון לפארק. אני מניח שהייתה פגיעה גם בחי מעבר לצומח. אין השפעה ישירה על הפארק.


  בברכה,
  אפי נעים
  מנהל החולה ויערן הגולן

  מאת המערכת
  05:37 31.07.2011
 • מבקשת להגיע לפעילות לילה מאורגנת ומקווה שאפשר להביא את הכלב לברדור שלנו??
  מקוה לתשובה מהירה

  03:59 26.06.2012
 • שלום חסידה,

  כדי להירשם למחנה הלילה של קק''ל יש להתקשר למוקד "קו ליער", בטלפון מס' 1-800-350-550.
  שם ישמחו גם לענות לך אם אפשר להביא כלב.

  בברכה,
  המערכת

  מאת המערכת
  07:46 27.06.2012
 • לא מומלץ! מלוכלך. לא מטופח. מפוצץ

  מאת אילי
  10:12 06.08.2012
 • התנאים הפיסיים בפארק קשים .חום ,אדמת בזלת, אוכלוסיית מבקרים לא ממושמעת ברובה .

  כדי שנוכל להנות ממסלולי הליכה במים יש לדאוג לגזום מידי פעם את הצמחייה על גדית הערוצים ,
  לנקות את המים משאריות מזון של מטיילים (לצערי), ולתת הרגשה של ניקיון ,טיפוח , וכך גם נרגיש ביפי ערוצי הירדן והמצאי התיירותי שבפארק.

  תנו הצצה אצל השכנים בשמורה עם עיקרון דומה של הליכה במים ותשתדלו להגיע לאותה רמה לפחות .מדובר על שמורת המג'רסה נחל דליות

  19:54 26.07.2013
 • בתאריך ה-19-20.7.13, התארחנו בחניון "פארק הירדן" וברצוני להודות ולהמליץ בחום.
  באנו קבוצה גדולה ושכרנו 5 חדרים. מיד כשהגענו הגיע טאופיק ובדק אם הכל בסדר. באחד החדרים המים בשירותים לא עבדו . תוך כמה דקות הגיע צוות ותיקן את התקלה. לאורך כל היום והלילה עבר טרקטור שפינה את הזבל. החדרים נקיים, מרווחים. השירות אדיב ומסביר פנים. לאורח כל השבת הרגשנו "בבית" בזכות טאופיק וצוות התפעול של החניון.
  שאו ברכה.
  משפחות לשם, ששון, לוין ואלפר

  04:44 28.07.2013
 • דוד שלום,

  העברנו את פנייתך למנהלי האתר.

  בברכה,
  נטע

  07:14 01.08.2013
 • נעמה שלום,

  תודה רבה על מילותייך החמות. שמחנו לשמוע שנהניתם מהטיול, ואנו מקווים שתמשיכו ליהנות גם בטיולים הבאים.
  העברנו את המחמאות לטאופיק ולצוות הפארק.

  נטע

  07:16 01.08.2013

הוסף תגובה:

מאת משתמש לא רשום
שדה חובה
שדה חובה, ישאר חסוי
שלחבשליחת התגובה הנך מסכים לתנאי השימוש באתר

אם אינכם רשומים עדיין לאתר, לחצו כאן כדי לעשות זאת ולשמור איתנו על קשר!