הרשמו לאתר
וקבלו הטבות
יחודיות למנויים
צב רך בנחל אלכסנדר, צילום: ארכיון הצילומים קק''ל
1 מתוך 9
אהבו את הטיול:
 • גשרים
 • נחל אלכסנדר
 • נחל הבשור
 • נחל חרוד
 • נשר
bla
כל הארץ
ג' 15.4
23-17
ד' 16.4
21-18
זמן הטיול: בהתאם לעניין
מתאים לכל השנה
הדפס מסלול מפה להדפסה (pdf) להמלצות על טיולים נוספים »

אין לנו מים סוערים, אבל יש גשרים שהמעבר בהם הוא חוויה לילדים וגם להוריהם. קבלו כמה גשרים שכדאי לקפוץ אליהם כשעוברים לידם

החופש הגדול הביא אתו חיפוש אינסופי אחר פעילויות שיתאימו לכל המשפחה. גשרים בנויים או תלויים, עשויים חבלים או אבן, מתנדנדים או יציבים, יהוו את נקודת השיא במסלול תלוי עם הקטנטנים. כל גשר והאופי המיוחד שלו.

ארצנו אינה משופעת בגשרים גדולים שתחתם זורמים נהרות גועשים, אבל עדיין יש בהם משהו שמזכיר משחקי הלגו ושעשועי רכבות. בכתבה זו בחרנו להציץ אל גשרי הפלדה התלויים בפארק נשר, גשרים רומיים מאבן מעל נחל חרוד, גשר הפרות העובר מעל נחל אלכסנדר וגשר החבלים מעל נחל הבשור.

גשר הקנטרה בנחל חרוד

נחל חרוד מתחיל את דרכו בין הגלבוע לגבעת המורה, מנקז את עמק חרוד, חוצה את העיר בית שאן ונשפך לירדן. מעט ממערב לבית שאן נמצא באפיק הנחל גשר הקנטרה ומתחתיו מפל מים שגובהו כמה מטרים. הגשר שימש בתקופות קדומות בסיס לאמת מים שהובילה את מי נחל עמל (הסח'נה) לשדות עמק בית שאן. במקור נשענה האמה על קשת ('קנטרה' בערבית – קשת), אך זו התמוטטה ברבות השנים. הגשר זכה לשיקום ועתה אפשר לחצות אותו ברגל וליהנות ממראה הנחל הזורם.
בחורשת האיקליפטוס שליד הגשר בנתה קק"ל חניון פיקניק. בקיץ מומלץ לבקר במקום בשעות אחר הצהריים.
איך מגיעים? נוסעים בכביש בית שאן-ניר דוד (כביש 6667) ופונים צפונה בדרך עפר מסומנת אדום ליד סימן ק"מ 9, כקילומטר ממזרח לניר דוד. יש שילוט.

גשר קניון הבזלת

עוד גשר במורד נחל חרוד, ממזרח לבית שאן. בקטע זה הנחל עובר בתוך קניון בזלת צר, ובגלל השיפוע הגדול של הנחל "אין לו ברירה" אלא ליצור סדרה של מפלים. בדרך לחניון קק"ל הסמוך לגשר עוברים ליד "הגשר הרומי" – גשר קשתות בנוי מאבני בזלת. למרות שמו, הגשר נבנה בתקופה העות'מאנית. עד 1994 עברה התחבורה באזור על הגשר הישן.
שביל קצרצר מוביל מהחניון של קק"ל לגשר כבלים התלוי מעל הקניון. הגשר הוא נקודת תצפית נהדרת על מפל בנחל, שמימיו צונחים מגובה 13 מ'. גשר הפלדה מחבר בין שני חלקי החניון, וממנו יוצא שביל הליכה לכיוון אזור הצפרות של בית שאן וגבעות החוואר, הצופות אל גני חוגה.
בקיץ מומלץ לבקר במקום בשעות אחר הצהריים, גם בגלל מזג האוויר וגם משום שהראות מזרחה, לעבר הרי גלעד, טובה יותר.
איך מגיעים? ליד בית שאן פונים בכביש 90 מזרחה לכיוון מעבר נהר הירדן (מעבר הגבול). סמוך מאוד לפנייה פונים שוב צפונה על פי השילוט ונוסעים כ-200 מ' לרחבת החניה של החניון שליד הגשר.

גשר בנשר

שני גשרים תלויים עשויים מכבלי פלדה ובאורך 70 מ' מתוחים מעל נחל קטיע שבכרמל, בפארק קק"ל הסמוך לעיר נשר. הפארק הוא מוקד בילוי אהוד על תושבי הסביבה. הוא כולל נופי כרמל ירוקים, מתקני שעשועים לילדים, שולחנות פיקניק ושבילי טיול מסומנים.
כדי להגיע לגשר יש לצעוד במסלול רגלי קצר. יש אפשרות להגיע בדרך עפר נוחה, מהלך עשר דקות בגדת הנחל הקרובה לפארק. יש אפשרות לחצות את הגדה ולהגיע לגשרים בצדם השני (20 עד 30 דקות). מסלול זה מציע צמחיית חורש ונקודות תצפית על הנחל ועל מדרון הכרמל הירוק.
שני הגשרים התלויים, המתנודדים קלות כשעוברים בהם, מעניקים חוויה מיוחדת.
איך מגיעים? נוסעים בכביש נשר לכיוון אוניברסיטת חיפה ולרמות יצחק, ומשם על פי שילוט "פארק קק"ל" פונים לרחוב החרוב ומשם לפארק נשר.
למפת פארק נשר לחצו כאן

גשר הפרות והגשר התלוי

נחל אלכסנדר יורד מהרי שומרון. כשהנחל מגיע לשרון הוא מתחתר ומגיע למי התהום והופך לנחל איתן עשיר בצמחייה. הנחל סבל בעבר מזיהום ומהזנחה. ב-1995 קמה המנהלה לשיקום נחל אלכסנדר, שבראשה עומדים המועצה האזורית עמק חפר, קרן קימת לישראל, המשרד לאיכות הסביבה, רשות ניקוז שרון ועוד כ-15 גופים. פרויקט שיקום הנחל, ובייחוד קטע הנחל לדוגמה, שבו נמצאים הגשרים, זכה בפרסים יוקרתיים.
קטע הנחל לדוגמה, מצפון לקיבוץ מעברות, הוא מוקד המשיכה הגדול ביותר בנחל אלכסנדר. הוא נקרא גם "פארק איטליה", לציון תרומתה של קק"ל איטליה למקום. בקטע, המשתרע לאורך 750 מ', התבצעו פעולות של שיקום ופיתוח נופי. יש כאן מדשאה רחבת ידיים, חניונים, פינות ישיבה וצמחייה נטועה המותאמת מבחינה אקולוגית לגדות הנחל. דרכי העפר שבפארק נגישות לכיסאות גלגלים ולעגלות ילדים.
הגשר המזרחי בקטע זה הוא "גשר הפרות" – גשר בטון ששימש את הבוקרים של קיבוץ מעברות להעברת עדרי הבקר שלהם לשטחי המרעה. הגשר חסום למטיילים. מעט הלאה במורד הנחל נמצא "הגשר התלוי". זהו גשר עשוי פלדה שהוצב ב-2001 כחלק מפרויקט שיקום הנחל. המטיילים יכולים לעלות על הגשר ולצפות על הנחל מעמדת התצפית שבמרכזו. הגשר מוביל אל מסלול ההליכה עד לאתר הטלת הביצים של הצבים.
ניתן לצעוד מקטע הנחל לדוגמה ב"שבילנחל" – קטע סלול באורך 2.7 ק"מ, המגיע לגשר נוסף – גשר הצבים שבפארק צבּי המים. זהו המקום לצפות בצב הרך – צב ענק החי במים מתוקים.
איך מגיעים? קטע הנחל לדוגמה – מדרך הגישה לקיבוצים מעברות ומשמר השרון. הדרך מסתעפת מכביש החוף הישן (כביש 4), מאחורי תחנת הדלק שבצומת העוגן; פארק צבּי המים – מכביש הגישה לכפר ויתקין, המסתעף מכביש החוף הישן (כביש 4) בצומת חפר.

גשר הבשור

גשר החבלים בדרך הבשור הוא שבישר את הגשרים התלויים באתרי הטיולים בישראל. דרך הנוף, שאורכה כ-18 ק"מ, עוברת בין פארק אשכול בצפון לצומת צאלים. הגשר, שאורכו 80 מ', תלוי מעל בריכה טבעית המנצלת מי תהום. הבריכה מוקפת בסבך קנים ובמצוקים חשופים. ניתן לערוך תצפית אל הנוף המרשים מהמגדל על באר צאלים. זוהי בריכה טבעית מוקפת בסבך קנים ומצוקים חשופים.
ניתן לנסוע בדרך צפונה ולסיים את הטיול בפארק אשכול – אתר משותף לקק"ל ולרשות הטבע והגנים. בפארק תמצאו את הבריכה הגדולה של עינות הבשור, שאפשר לשכשך רגליים בה, ומדשאות רחבות ידיים בצל עצים.
בקיץ מומלץ לבקר בגשר בשעות אחר הצהריים.
איך מגיעים? הגישה הנוחה לגשר היא מהצד הדרומי של דרך הבשור. מצומת צאלים נוסעים צפונה (כביש 222) כקילומטר ופונים ימינה בדרך הבשור (סימון כחול). אל הגשר מגיעים תוך כשתי דקות נסיעה בדרך העפר המסומנת כחול.

כתיבה: רונית סבירסקי, קק"ל
מפת פארק נשר: נוגה מזרחי

פורסם ב-11.8.2010

שימו לב, הדלקת אש מסכנת את היער באופן ממשי. היזהרו באש ביער – אין לנו יערות אחרים!
לכללי התנהגות ביער ומניעת שריפות הקליקו כאן

לפני צאתכם למסלול הטיול מומלץ להתעדכן ב"קו ליער", מוקד המידע של קק"ל, על עדכונים או שינויים הרלוונטיים למסלול  1-800-350-550

שימו לב,
הדלקת אש מסכנת את היער באופן ממשי.
היזהרו באש ביער – אין לנו יערות אחרים!
לכללי התנהגות ביער ומניעת שריפות

מחזירים את הירוק לכרמל
סגור

מלאו כאן את הפרטים ואנחנו נשלח את הקישור לטיול לחברכם:

יערון (התנתק)

מידע נוסף

מתאים ל

כל המשפחה

הוראות הגעה לגשר הקנטרה בנחל חרוד

נוסעים בכביש בית שאן-ניר דוד (כביש 6667) ופונים צפונה בדרך עפר מסומנת אדום ליד סימן ק"מ 9, כקילומטר ממזרח לניר דוד. יש שילוט

הוראות הגעה לגשר קניון הבזלת

ליד בית שאן פונים בכביש 90 מזרחה לכיוון מעבר נהר הירדן (מעבר הגבול). סמוך מאוד לפנייה פונים שוב צפונה על פי השילוט ונוסעים כ-200 מ' לרחבת החניה של החניון שליד הגשר.

הורדות

מפת מסלול (PDF)

הוראות הגעה לגשר בנשר

נוסעים בכביש נשר לכיוון אוניברסיטת חיפה ולרמות יצחק, ומשם על פי שילוט "פארק קק"ל" פונים לרחוב החרוב ומשם לפארק נשר?

הוראות הגעה לגשר הפרות ולגשר התלוי

קטע הנחל לדוגמה - מדרך הגישה לקיבוצים מעברות ומשמר השרון. הדרך מסתעפת מכביש החוף הישן (כביש 4), מאחורי תחנת הדלק שבצומת העוגן; פארק צב?י המים - מכביש הגישה לכפר ויתקין, המסתעף מכביש החוף הישן (כביש 4) בצומת חפר

הוראות הגעה לגשר הבשור

הגישה הנוחה לגשר היא מהצד הדרומי של דרך הבשור. מצומת צאלים נוסעים צפונה (כביש 222) כקילומטר ופונים ימינה בדרך הבשור (סימון כחול). אל הגשר מגיעים תוך כשתי דקות נסיעה בדרך העפר המסומנת כחול

התאמה למוגבלים בתנועה

דרכי העפר שבפארק איטליה בנחל אלכסנדר נגישות לכיסאות גלגלים ולעגלות ילדים

תגובות

 • צעת הטיולים לגשרים מוגשת מאוד יפה, ברור בנוסף המפה גם כן מוסיפה. תמשיכו במתכונת הזו וכבלו את בירכתי...

  מאת דוד
  16:25 11.08.2010
 • מה קורה בגשר התלוי בבניאס? תודה

  מאת רוחלה
  16:48 11.08.2010
 • כל הכבוד ! ההסבר כיצד להגיע יכול לדעתי להיות "מזמין" יותר באם תכתבו למשל שפונים ימינה או שמאלה (לגשר נשר) ושעולים או יורדים (גם כן לגשר נשר) תודה רבה

  מאת גונן
  21:40 11.08.2010
 • תודה לכל המגיבים. לגבי הגשר התלוי בבניאס, יש עוד המון גשרים שלא נכתב עליהם כאן. בברכה, מערכת

  09:26 12.08.2010
 • ממש נהנתי לקרוא את הכתבה על הגשרים, הכי תפס אותי הגשר בנשר, בסוף השבוע אפתיע את הילדים, תודה רבה וכל הכבוד דודי מתופפי המדבר

  מאת דודי
  15:40 12.08.2010
 • לידיעתכם, נשר כבר לא עיירה, הוכרזה כעיר לפני כמה שנים.

  מאת נעמי
  22:15 12.08.2010
 • הגשר התלוי בנשר - הוא בדרך לאוניברסיטה- חבל"ז = בעיני היה חוויה - בעיני בני הבוגרים פחות קקל - לכבוד העלייה לישראל - נא להוסיף מדור באנגלית גם

  18:03 13.08.2010
 • שלום נעמי, תודה על התיקון - שינינו ל"עיר" בברכה, המערכת

  מאת
  10:04 14.08.2010
 • סיוע לסטודנטים וחוקרים במחקרים ותיזות בנושא קיימות סביבתית 0544678152

  מאת אליה
  12:23 14.08.2010

הוסף תגובה:

מאת משתמש לא רשום
שדה חובה
שדה חובה, ישאר חסוי
שלחבשליחת התגובה הנך מסכים לתנאי השימוש באתר

אם אינכם רשומים עדיין לאתר, לחצו כאן כדי לעשות זאת ולשמור איתנו על קשר!