הרשמו לאתר
וקבלו הטבות
יחודיות למנויים
בין שמיים לארץ בפארק נשר, צילום: ניב בראון
1 מתוך 7
אהבו את הטיול:
 • גשר קנטרה
 • נחל אלכסנדר
 • נחל הבשור
 • נחל חרוד
bla
כל הארץ
ה' 17.4
20-16
ו' 18.4
24-21
זמן הטיול: 5-1 שעות
מתאים לכל השנה
הדפס מסלול להמלצות על טיולים נוספים »

לקראת השנה החדשה נאחל שתהא זו שנת שלום ותקווה, שנה טובה לאדם ולאדמה, שנה של הצלחה ועשייה ירוקה. שנשאף וגם נגיע הכי גבוה שאפשר, נקים מאגרים ונדחוק את המדבר. יחדיו נזרע את זרעי התקווה והלוואי שתצמח לנו שנה של ברכה.

ילדים ומבוגרים כאחד עשויים ליהנות מאוד מחוויית חציית גשרים התלויים בין שמים וארץ. אמנם הגשרים בארץ אינם בעלי אותם ממדים של הגשרים הקיימים בעולם מעל נהרות גועשים או מפלי מים שוצפים, אבל יש בהם די כדי לספק חוויה הרפתקנית. אנו נבקר במגוון גשרים: גשרי הפלדה התלויים בפארק נשר, גשרים רומיים העשויים מאבן מעל נחל חרוד, גשר הפרות העובר מעל נחל אלכסנדר וגשר החבלים מעל נחל הבשור.

המסלול:

שלושת הגשרים בגשר הישנה: בכניסה לקיבוץ גשר ישנם שלושה גשרים: גשר מפגש נהר  הירדן עם הירמוך; גשר "רכבת העמק" בקו חיפה-דמשק שהוקם בשנת 1904, וגשר נוסף בנוי מבטון, שנבנה בשנת 1925 ופוצץ ע"י חברי ההגנה במלחמת העצמאות כדי לעכב את פלישת הצבא העיראקי לאזור.

גשרים מעל נחל חרוד – גשר הקנטרה, גשר רומי וגשר קניון הבזלת

גשר הקנטרהנמצא בסמוך לקיבוץ ניר דוד. נחל חרוד משנה בבת אחת את פניו, מעל מפל סלעים יפה, שמימיו נופלים מגובה של מטרים אחדים. אמת המים שחוצה כאן את הנחל, משכה בעבר את מימיה מנחל עמל (סחנה) והובילה אותם לשטחים שמצפון לנחל. במקום נותרו שרידי אמות מים, המעידות על התרבות החקלאית. מעט הלאה מכאן, סמוך מאוד לכביש המוליך לבית שאן, הקימה קק"ל במקום חניון לפיקניק ובו שולחנות.
גשר רומי מערבי – סמוך מאוד לכביש המוליך לגן הלאומי בית שאן, נחל חרוד פוגש גשר עתיק. תשעת הנדבכים התחתונים של הגשר נותרו כמו שהם מהתקופה הרומית. בתקופה העות'מאנית זכה הגשר לשיפוץ. בצדו הדרומי-מזרחי של הגשר קיים קטע רחוב מרוצף מן התקופה הרומית, שהוביל אל מרכזה של העיר הקדומה. ליד הגשר נשתמרו היטב שרידיה של טחנת הקמח טחונת א-תום (טחנת התאומים), שהייתה בעלת שתי ארובות, וכן שרידיה של תעלת השקיה שהוליכה לכיוון חמדיה.
גשר רומי מזרחי – גשר קשתות על הנחל, במזרחה של העיר בית שאן. הגשר נבנה בתקופה העות'מאנית, והיה בשימוש עד שנשלמה בנייתו של הגשר החדש בשנת 1994. ליד הגשר, במורד הנחל, נמצא מפל המים הגבוה ביותר בנחל חרוד והוא קניון הבזלת (השם ניתן לו בגלל הגוון השחור שהעניקו מי הנחל למצוקי הגיר שלצדיו). קניון הבזלת נמצא במורד כביש 90. כאן צונח ערוץ הנחל במפל שגובהו כ-13 מטרים, הגבוה במפלי הנחל. מהגשר יש תצפית לנופי הסביבה ואגב, הצבע "הבזלתי" של קירות הגיר של הקניון – מקורו בחותם שהטביעו בו גלי השפכים. הבזלת האמיתית קבורה בתחתיתו. קק"ל הכשירה במקום חניון ושביל טיול. גשר הפלדה מעל הנחל מחבר את שני צדי החניון וממשיך את שביל הנחל לכיוון אזור הצפרות של בית שאן וגבעות החוואר הצופות אל גני חוגה.

פארק נשר – שני גשרים תלויים מפלדה מעל נחל קטיע

שני גשרים תלויים באורך של 70 מטר, כל אחד עשוי מכבלי פלדה מעל נחל קטיע. הגשר מתנדנד אבל בטוח לחצייה והוא מאפשר מעבר מגדה אחת של הנחל לגדתו השנייה. המטייל יכול לחצות את הוואדי מעל גשר אחד ולשוב בגשר השני.
למפה של פארק נשר לחצו כאן

נחל אלכסנדר (פארק איטליה) – גשר הפרות והגשר התלוי

בקטע הנחל לדוגמה נמצאים שני גשרים. הראשון הוא "גשר הפרות" – גשר בטון ששימש את רועי הבקר של קיבוץ מעברות להעברת עדרי הבקר שלהם לשטחי המרעה. הגשר חסום והמעבר בו אסור כדי שלא להפריע לפרטיותם של חברי הקיבוץ. מעט הלאה במורד הנחל נמצא גשר נוסף – "הגשר התלוי". זהו גשר תלוי, עשוי מפלדה, שהוצב בשנת 2001 כחלק משיקום הנחל. המטיילים יכולים לעלות על הגשר ולצפות על הנחל מעמדת התצפית שבמרכזו. בגדה הדרומית של הנחל, בתחום קיבוץ מעברות, פועל בסופי השבוע בית קפה.

נחל הבשור – גשר חבלים

אסור לפספס את החוויה של המעבר על גשרון העץ התלוי הארוך ביותר בארץ. הגשר כמו לקוח מסרטי הרפתקאות, נטוי מעל ברכת מים טבעית. הוא הותקן על ידי קק"ל בין שתי גדותיו של נחל הבשור, מעל גב המצוק המחזיק מים במשך כל ימות השנה. אורך הגשר כ-80 מטר והוא מאפשר חציית הנחל וטיול רגלי בגדה השנייה.

כתיבה: חוה בראון
צילומים: ארכיון הצילומים של קק"ל
מפת פארק נשר: באדיבות נוגה מזרחי

פורסם ב 23.9.2008

לפני צאתכם למסלול הטיול מומלץ להתעדכן ב"קו ליער", מוקד המידע של קק"ל, על עדכונים או שינויים הרלוונטיים למסלול  1-800-350-550

שימו לב,
הדלקת אש מסכנת את היער באופן ממשי.
היזהרו באש ביער – אין לנו יערות אחרים!
לכללי התנהגות ביער ומניעת שריפות

מחזירים את הירוק לכרמל
סגור

מלאו כאן את הפרטים ואנחנו נשלח את הקישור לטיול לחברכם:

יערון (התנתק)

מידע נוסף

מתאים ל

משפחות

פארק נשר

לבאים מנשר יש לפנות לשכונת רמות יצחק, לנסוע ברחוב החרוב שמאלה, על פי השילוט. ראשיתו של הפארק ברחבת הכניסה שנבנתה בצמוד לרחוב החרוב. כאן הוקמה פרגולה ממתכת ירוקה, וממנה ישנה ירידה לפארק ולנחל קטיע

נחל הבשור

כמה מאות מטרים מצפון לצומת צאלים, בכביש מס' 222 (כביש צאלים-גבולות) יוצאת דרך עפר, העוברת לאורך הגדה המערבית של נחל הבשור ומוליכה צפונה עד לפארק אשכול, אל כביש מס' 241 (כביש מגן- גילת)

גשרי נחל חרוד

כל כביש הבקעה בעמק בית שאן (כביש 90) בסמוך לגשר הישנה ונהריים, מול הכניסה למושבה מנחמיה

נחל אלכסנדר

בצומת העוגן, כביש חדרה-צומת השרון (כביש מס' 4). פונים לדרך הגישה לקיבוצים משמר השרון ומעברות. רחבת החנייה נמצאת כ-500 מטרים מצפון לקיבוץ מעברות, ממזרח לכביש הגישה

תגובות

 • שלום ושנה טובה שמחנו להמלצתכם לטיול קצר בפארק נשר המקסים והגשרים התלויים. ההנאה לא היתה שלמה כשהבחנו שלאורך כל המסלול הצטברה אשפה רבה שעל פי הצבע הדהוי של האריזות לא נאספה זמן רב. שקיות ניילון , חיתולים , שקיות של ממתקים ,בקבוקים ריקים ועוד קישטו את כל הפארק והיו לשיחת היום הלא מחמיאה בקרב כל המטיילים. חבל ! זאב

  23:01 29.09.2009
 • לא יודעת איך להגיע

  12:22 23.02.2010
 • יש עוד צילומים??

  12:54 03.11.2012

הוסף תגובה:

מאת משתמש לא רשום
שדה חובה
שדה חובה, ישאר חסוי
שלחבשליחת התגובה הנך מסכים לתנאי השימוש באתר

אם אינכם רשומים עדיין לאתר, לחצו כאן כדי לעשות זאת ולשמור איתנו על קשר!